Venuše Samešová

Krásná Venuše z normalizační Prahy

Exotická míšenka, dcera krotitele lvů a modelka Venuše Samešová vypráví svůj příběh

Venuše Samešová je ženou nevšedního osudu.

Už proto, že je výtvarnicí…

Už proto, že ztvárnila roli Černé princezny ve slavné Kachyňově pohádce…

Už proto, že žila v normalizační Praze jako míšenka a byla krásná. Něco takového se rovnalo pozvání do umělecké společnosti, a tak se Venuše stala součástí legendární bohémské komunity v domě Jiřího Muchy na Hradčanech. I o tom přináší ve své knize obsáhlé svědectví…

A dál? Zajímavá je i proto, že její otec byl krotitelem lvů a matka Holanďankou narozenou v Německu. Její otec, Venušin dědeček, pocházel z afrického Toga. „Babička ho nechtěla, ale měl spoustu zlata a to nejspíš rozhodlo“, vypravuje ve své knize o skandálu, který otřásl ve dvacátých letech měšťáckou společností německého Ulmu.

Venušiny rodiče pak zažili bombardování Drážďan, kde stáli na sklonku války se svým cirkusem. Právě to je nejspíš definitivně sblížilo a dalo dohromady.

Čím ještě byla tahle žena se zvláštním jménem výjimečná? Nejspíš tím, že se drze postavila svazákům i pánubohu. Pašovala hašiš z Maroka. Emigrovala do Západního Berlína, nějaký čas tu pracovala v nevěstinci a jen málokdo dokázal popsat vztahy mezi dívkami tak jako ona v této knize.

Zejména je však pozoruhodná proto, že tohle všechno, celý svůj život, reflektuje s otevřeností, vypravěčskou inteligencí a důstojnosti ženy, s níž se mnozí – často významní a známí – muži pokoušeli od jejích dívčích let manipulovat a nakládat. Ona si přitom udržela svůj idealistický, a kdo ví, pro cyniky možná i naivní pohled na svět.

Uvnitř a také na obálce knihy Venuše Samešové najdou čtenáři fotografie geniálního českého fotografa Tarase Kuščynského (1932-1983). Ten prožil dětství na Podkarpatské Rusi, kde jeho rodiče učili. Na počátku druhé světové války se vrátil s matkou do Prahy, později vystudoval architekturu na ČVUT. Svou první výstavu uspořádal v roce 1963, od roku 1966 působil jako nezávislý fotograf. Venuši fotil od roku 1971. Pořídil s ní řadu snímků, z níž některé patří do zlatého fondu české fotografie.

 

Exotická mulatka, dcera krotitele lvů a modelka Venuše Samešová vypráví svůj příběh
Exotická míšenka, dcera krotitele lvů a modelka Venuše Samešová vypráví svůj příběh